W nowoczesnym budownictwie rynny tak samo podlegają nowym trendom i innowacjom jak wszystkie inne produkty wykorzystywane podczas budowy i wyposażenia domu. Rozwój nowoczesnych technologii i zmieniające się podejście do budownictwa wpływają na różne aspekty projektowania i konstrukcji budynków.
Wśród tych zmian widoczne jest rosnące zainteresowanie systemami rynnowymi, które pełnią ważną rolę w ochronie budynków przed negatywnym wpływem wody opadowej. Dziś to już nie tylko rury zbierające wodę z dachu, ale przede wszystkim system, który ma pasować do całego projektu domu. Przy wyborze systemu możesz decydować o takich parametrach jak kolor, przekrój (kwadratowy, półokrągły), widoczność systemu z zewnątrz czy dodatkowe elementy zabezpieczające przed zatkaniem odpływów i gromadzeniem się zabrudzeń w rynnach.
Przeczytaj więcej o tym, na co zwrócić uwagę przy dobieraniu średnicy systemu rynnowego
Odkąd rynny stały się elementem dekoracyjnym budynków. Wielu architektów i projektantów skupia się na zapewnieniu spójności stylu i kolorystyki. Wybierając rynny, które harmonizują z resztą elewacji budynku, wpływamy na ogólny odbiór budynku. Niektóre projekty są jednak na tyle wymagające, że rynna zaburza harmonię projektu i niszczy wizję prostego, niczym niezakłóconego projektu. Co wtedy? Rynna ukryta w elewacji zapewnia minimalistyczny wygląd elewacji budynku. Nie zakłóca linii architektonicznych i nie przyciąga nadmiernie uwagi. Dzięki temu budynki prezentują się bardziej elegancko i schludnie.
Dodatkowe korzyści z instalacji rynny ukrytej to ochrona przed uszkodzeniami. Rynny ukryte są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia, gdyż są zamontowane na wyższym poziomie niż tradycyjne rynny zewnętrzne. Brak wystających części ogranicza ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia podczas wykonywania prac na dachu czy podczas oblodzenia. Ponadto nie są narażone na przypadkowe uszkodzenie przez parkujące samochody czy przechodniów.
Mnogość kolorów, kształtów i wzorów pozwala dopasować system rynnowy praktycznie do każdego projektu, nie tracąc przy tym na estetycznym i spójnym wyglądzie. Standardem staje się montowanie systemu rynnowego odpowiadającego kolorem pokryciu dachowemu. W ten sposób rynny nie tylko pełnią swoją funkcję praktyczną, ale również dodają estetyczny element do całego budynku. W ofercie Lindab znajdują się zarówno rynny tradycyjne półokrągłe, jak i kwadratowe.
A co jeśli Twój projekt jest naprawdę oryginalny? Jeśli kształt i przekrój to za mało możesz wybierać produkty wykonane w różnej kolorystyce. Zaczynając od stali, aluminium, czy błyszczącej stali nierdzewnej kwasoodpornej, na niemal dowolnym kolorze palety RAL kończąc. Tak to możliwe! Dla przykładu, aby uzyskać efekt „wtopienia w tło” można dopasować kolor systemu rynnowego do całego budynku (np elewacji lub dachu). Jeśli natomiast chcemy wyróżnić i podkreślić cały system rynnowy, możemy zastosować kontrastowe kolory.
Współczesne rynny są często wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak aluminium, stal lub inne stopy metali, które zapewniają trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Mimo dużej grubości nawet 0,6-0,7 mm, materiały te są również lekkie i łatwe w montażu. Najlepsi producenci używają dodatkowych warstw zabezpieczających przedłużających żywotność systemu. Oferują przy tym gwarancję nawet do 40 lat.
System Lindab Rainline to wielokrotna korzyść dla klienta. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym połączeniom, nie wymaga stosowania dodatkowych uszczelniaczy, ponieważ klamry zawierają uszczelki, które trwale i szczelnie łączą ze sobą elementy systemu rynnowego. Dodatkową trwałość systemu stalowego zapewnia dwustronna galwanizacja. Lindab pokrywa swoje produkty warstwą zabezpieczającą o grubości min. 275 g/m². Proces jest wzbogacony o dodatkowe utwardzanie specjalną, modyfikowaną powłoką.
Nie sposób nie zwrócić uwagi na ekologię i zrównoważony rozwój. Współcześnie większy nacisk kładzie się na ekologiczne rozwiązania. Rynny mogą zawierać systemy zbierania i wykorzystywania wody deszczowej. Wraz z rosnącą świadomością na temat konieczności racjonalnego gospodarowania wodą, to właśnie montaż systemu odzyskiwania wody staje się pewnego rodzaju trendem w nowoczesnym budownictwie. W zależności od warunków na działce i rocznego zapotrzebowania na wodę, zebraną wodę można zagospodarować do podlewania ogrodu. Natomiast w większych projektach oraz budownictwie wielorodzinnym czy użyteczności publicznej coraz popularniejsze stają się systemy wykorzystujące wodę opadową do spłukiwania toalet czy przygotowania prania. Takie działania przyczyniają się do oszczędności wody i zmniejszają obciążenia dla środowiska.
Kolejny eko-trend, o którym musimy wspomnieć to działanie w obiegu zamkniętym. Co to oznacza? To wielokrotne wykorzystywanie tych samych surowców. Decydując się na system rynnowy wykonany z aluminium lub stali zapewniasz sobie zarówno trwałość na długie lata (zdecydowanie dłużej niż system z PVC), ale także masz pewność, że gdy przyjdzie czas wymiany systemu rynnowego materiał, z którego zostały wykonane, będą mogły zostać poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane do produkcji nowych produktów.
Jaki system rynnowy wybrać do nowoczesnego domu? https://www.eko-lindab.pl/jaki-system-rynnowy-wybrac-do-nowoczesnego-domu/ |
|
Rynna półokrągła, prostokątna czy ukryta — jaką wybrać? https://www.eko-lindab.pl/rynna-polokragla-prostokatna-czy-ukryta-jaka-wybrac/ |