W pomieszczeniach znajdujących się w domach i w budynkach spędzamy dzisiaj nawet 90% życia. Dla naszego komfortu i dobrego samopoczucia ważny jest odpowiedni klimat, jaki w nich panuje, dlatego tak ważna jest temperatura, wilgotność i jakość powietrza, którym oddychamy.
Nowoczesne techniki budowania domów dążą do zapewnienia jak największej szczelności budynków i jak najmniejszego zapotrzebowania na ciepło. Wprowadzane rozporządzenia i normy w sprawie oszczędności energii wymuszają wysokie standardy w zakresie efektywności energetycznej budynków. Budynki, dzięki nowym technologiom i materiałom, stają się hermetyczne, uniemożliwiając tym samym dopływ powietrza z zewnątrz. Warunkiem dobrego samopoczucia osób przebywających w budynku jest odpowiedni klimat w pomieszczeniach i stała wymiana powietrza, którą zagwarantować może wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
System wentylacyjny wyposażony w centralę wentylacyjną (rekuperator) umożliwia pełną kontrolę powietrza nawiewanego do pomieszczeń oraz odzysk ciepła z powietrza, które wytwarzane jest wewnątrz budynku. Głównym elementem całego systemu jest centrala wentylacyjna – rekuperator.
Głównym zadaniem rekuperatora jest odzyskanie ciepła i wykorzystanie tego ciepła do wstępnego ogrzania świeżego powietrza. W okresie zimowym zewnętrzne, chłodne powietrze jest pobierane przez czerpnię i transportowane kanałami wentylacyjnymi do wymiennika ciepła w centrali. Następnie powietrze dystrybuowane jest do poszczególnych pomieszczeń i nawiewane za pomocą ściennych lub sufitowych nawiewników i kratek nawiewnych. W tym samym czasie zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń użytkowych, takich jak łazienka lub kuchnia, odprowadzane jest za pomocą anemostatów i kratek wywiewnych. Zanieczyszczone, ogrzane powietrze jest transportowane siecią kanałów wywiewnych do rekuperatora i dalej przez wyrzutnię odprowadzane na zewnątrz budynku. W okresie letnim proces działa w drugą stronę i ciepłe powietrze zewnętrzne może być chłodzone powietrzem wewnętrznym.
Centrala rekuperacyjna posiada dwa wentylatory odpowiadające za tłoczenie niezależnych, niemieszających się ze sobą strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego. Oba strumienie są prowadzone w przylegających do siebie kanałach w taki sposób, aby ciepło z powietrza wyciąganego ogrzało świeże powietrze z zewnątrz. W przypadku najbardziej zaawansowanych wymienników przeciwprądowych efektywność tego procesu może wynosić powyżej 90%. Alternatywnym rozwiązaniem jest wymiennik obrotowy osiągający maksymalnie 82% sprawności odzysku ciepła, nieco mniej w porównaniu do wymiennika przeciwprądowego. Wśród wielu zalet tego rozwiązania jest częściowy odzysk wilgoci, co znacznie obniża stopień wysuszenia powietrza oraz możliwość osiągnięcia wyższego komfortu klimatu w pomieszczeniach.
System wentylacyjny z rekuperacją pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii potrzebnej do utrzymania komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń i eliminuje konieczność wychładzania budynku podczas wietrzenia. Przepływ powietrza jest stabilny niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.
Nawet do 91% odzysku ciepła dzięki wysokiej sprawności wymienników przeciwprądowych oraz energooszczędnym wentylatorom EC zastosowanym w rekuperatorze to gwarancja niskich rachunków. Przy wyborze centrali rekuperacyjnej należy także zwrócić uwagę na efektywność energetyczną urządzeń (klasy A do A+) oraz na inteligentny automatyczny system regulacji.
Automatyczna regulacja zapewnia nieustający dopływ świeżego powietrza. Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz dzięki odpowiednim filtrom i ich najwyższym parametrom (filtry klasy F7) oczyszczane jest z pyłków i insektów. Filtry zapobiegają i chronią także mieszkańców przed roztoczami, kurzem oraz pleśnią.
Dobrze dobrana i wykonana centrala rekuperacyjna pozwoli cieszyć się niskimi rachunkami i czystym powietrzem przez długie lata. Przedłużenie pracy urządzenia zagwarantują systematyczne przeglądy serwisowe.
SALDA to producent central wentylacyjnych do zastosowania nie tylko w domach, ale i w dużych obiektach komercyjnych. Do mieszkań polecamy rekuperatory Smarty 2X, 3X, które zostały dostosowane do różnego rodzaju pomieszczeń. Smarty 2X łatwo zmieści się w szafce kuchennej, a Smarty 3X mogą być zainstalowane w pomieszczeniach pomocniczych nad innymi urządzeniami gospodarstwa domowego, np. nad pralką lub suszarką.
do 91% – z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła
do 81% – z obrotowym wymiennikiem ciepła
Lindab jest także wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski urządzeń brytyjskiego producenta central wentylacyjnych Vent-Axia. Oferujemy rekuperatory przeznaczone głównie do domów jednorodzinnych: Vent-Axia Kinetic® i Vent-Axia Kinetic Advance®. Są to rekuperatory najwyższej klasy pozwalające na odzysk ciepła nawet do 94% w przypadku wymienników przeciwprądowych. Rozwiązania technologiczne zastosowane w rekuperatorach Vent-Axia pozwalają na automatyczną regulację pracy urządzenia, dzięki czemu zużycie energii w porównaniu do standardowych central jest niższe nawet o 25%. Jakość wykonania, trwałość i ograniczenie zużycia energii i emisji CO2 sprawiają, że urządzenia spełniają wszystkie standardy Unii Europejskiej.
Wentylacja w budynku ma kluczowy wpływ na jakość życia, samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Na co dzień o wentylacji w ogóle nie myślimy, jednak kiedy zaczynają się pojawiać problemy w postaci zaparowanych szyb w oknach lub zaduch w pomieszczeniach, a w skrajnych przypadkach pleśń na ścianach, wracamy do podstaw, czyli do sprawnego systemu wentylacyjnego.
Głównym zadaniem systemu wentylacyjnego jest dostarczanie świeżego i odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń. System pełni również szereg innych funkcji: usuwa wilgoć, kurz oraz pozostałe zanieczyszczenia. Wentylacji nie da się „wyłączyć” – system musi funkcjonować cały czas, a jego rola jest bardzo ważna zarówno dla osób przebywających w pomieszczeniach, jak i dla samego budynku.
Sprawny system wymiany powietrza w domu powinien zabezpieczyć należny dopływ strumienia powietrza, który dla poszczególnych pomieszczeń wynosi: kuchnia z kuchenką gazową – 70 m³/h, kuchnia z kuchenką elektryczną, łazienka – 50 m³/h, pokój – 30 m³/h.
Ilość doprowadzonego świeżego powietrza dla każdego domownika wg obowiązującej normy wynosi co najmniej 30 m³ powietrza w ciągu godziny (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz POLSKA NORMA PN-83/B-03430 Tytuł: Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej).
Wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną, polega na wykorzystaniu pasywnego, generowanego naturalnymi zjawiskami przepływu powietrza przez okna i szczeliny w budynku. Ponieważ warunkiem poprawnego działania wentylacji grawitacyjnej jest dostęp powietrza z zewnątrz do budynku, w oknach montuje się nawietrzaki. bądź zaleca się ich rozszczelnianie. Powoduje to jednak niekontrolowany wlot zimnego, zewnętrznego powietrza, które trzeba ogrzać dostarczając ciepło do pomieszczeń.
Zasada działania wentylacji grawitacyjnej opiera się na różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku, dlatego najlepsze efekty uzyskuje się podczas zimy, kiedy są duże różnice temperatur. Naturalny ruch wymiany powietrza następuje wskutek unoszenia się ku górze ciepłego powietrza (o mniejszej gęstości) i opadania zimnego powietrza (większa gęstość). Efektywność tego typu systemów jest nieprzewidywalna i całkowicie pozbawiona możliwości kontroli. Wilgoć zawarta w powietrzu zewnętrznym, po ogrzaniu kondensuje się i w długim okresie może przyczyniać się do rozwoju pleśni i osłabienia konstrukcji budynku. Energia cieplna zawarta w ogrzanym powietrzu jest tracona, ponieważ jest ono odprowadzane w niekontrolowany sposób. Powoduje to obniżenie efektywności energetycznej budynku i wzrost zużycia prądu.
ZALETY
nie wymaga zużycia energii elektrycznej – niskie koszty eksploatacji.
WADY
wydajność zależy od zewnętrznych warunków atmosferycznych, nie umożliwia odzysku wywiewanego powietrza, brak kontroli i regulacji, generuje dodatkowe koszty związane z ogrzaniem zimnego powietrza w pomieszczeniach.
Zasada działania tego rodzaju systemu jest bardzo podobna do wentylacji grawitacyjnej – powietrze napływa przez nawiewniki okienne i ścienne. Różnica polega na tym, że wywiew jest wspomagany mechanicznie przez centralny wentylator, który zasysa powietrze z całego domu i usuwa je na zewnątrz.
ZALETY
nie trzeba budować kominów wentylacyjnych, które zabierają cenną powierzchnię, regularna wymiana powietrza, możliwość regulacji.
WADY
ten rodzaj wentylacji nie może być stosowany w budynkach, gdzie znajdują się kominki oraz kotły z otwartą komorą spalania i gazowe podgrzewacze wody, zasilanie energią elektryczną.
Sercem wentylacji nawiewno-wywiewnej jest centrala wentylacyjna/rekuperacyjna. W tym systemie najważniejszy jest rekuperator. Dzięki niemu do ogrzewania chłodnego powietrza pobieranego z zewnątrz budynku wykorzystuje się ciepłe, zużyte powietrze pozyskiwane z pomieszczeń.
ZALETY
nie trzeba budować kominów wentylacyjnych, które zabierają cenną powierzchnię mieszkalną, nie trzeba otwierać okien – unikamy hałasów z zewnątrz budynku, odzysk ciepłego powietrza przez rekuperator wpływa na energooszczędność budynku, zastosowanie filtrów w centrali dające gwarancję czystego powietrza.
WADY
relatywnie wyższy koszt inwestycji, konieczność wymiany filtrów, konieczność czyszczenia instalacji.
W dzisiejszych czasach w pomieszczeniach spędzamy nawet do 90% naszego życia. Powietrze, którym oddychamy w tym czasie ma więc olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. Na jakość powietrza wpływają zanieczyszczenia, jakie pojawiają się w danym rejonie geograficznym, a także rozkład pomieszczeń w budynku, chemikalia wykorzystywane w domu, a nawet materiały użyte do wystroju wnętrz. Szczególnie groźne dla naszego zdrowia są pyły zawieszone PM10 i drobniejsze, zawarte między innymi w miejskim smogu. Cząstki te o średnicy do 10 mikrometrów z łatwością przenikają do układu oddechowego i mogą powodować alergię, astmę oraz szereg innych chorób pogarszających jakość życia. Bardzo niebezpieczne są również rakotwórcze związki siarki, azotu i metale ciężkie.
Jedynym i skutecznym sposobem na zabezpieczenie mieszkańców przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń jest zainstalowanie szczelnego systemu wentylacji mechanicznej z centralą wentylacyjną wyposażoną w specjalistyczne filtry. Najlepsze filtry w klasie F7 są w stanie zatrzymać najmniejsze cząstki i zanieczyszczenia z ponad 90% skutecznością. Zastosowanie filtrów zapewnia nie tylko obniżenie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, ale także dodatkowo chroni podzespoły centrali i całą sieć przewodów wentylacyjnych przed gromadzeniem pyłu. Pozwala to znacznie przedłużyć żywotność urządzenia i maksymalizuje efektywność działania całego systemu.
Willa Wentylacja Lindab to skuteczne i kompletne rozwiązanie zaprojektowane w celu stworzenia optymalnego klimatu wewnętrznego w każdym budynku mieszkalnym.
Aby system wentylacyjny działał efektywnie i spełniał swoją rolę, wszystkie jego elementy muszą być precyzyjnie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Kształtki Lindab takie jak: kolana, nyple i trójniki posiadają fabrycznie instalowaną, podwójną uszczelkę z tworzywa EPDM. Rozwiązanie to zapewnia szczelne połączenia, co bezpośrednio przekłada się na efektywność energetyczną budynku.
System wentylacyjny w domu jednorodzinnym powinien zostać indywidualnie zaprojektowany z uwzględnieniem liczby mieszkańców i specyfiki danego budynku. Daje to pewność, że instalacja będzie optymalna i wydajna.
Źle zaprojektowany i niewydajny system wentylacyjny może doprowadzić do pogorszenia się zdrowia domowników. Do częstych objawów związanych z podwyższonym stężeniem dwutlenku węgla i wilgocią w pomieszczeniach należą: bóle głowy, zawroty głowy, nawracające alergie, nudności, senność, zmęczenie oraz problemy skórne.