Pompa ciepła to idealne rozwiązanie do domu jednorodzinnego zapewniające jego mieszkańcom niezbędną energię potrzebną do ogrzania ciepłej wody użytkowej czy pomieszczeń, jak również oferujące możliwość chłodzenia budynku w czasie upałów. Urządzenie nie generuje spalin, nie wymaga zakupu opału, a także budowania komina. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii takich jak powietrze lub ciepło gruntowe czy woda może ono pracować bez szkody dla środowiska naturalnego. Jest zatem idealną odpowiedzią na potrzeby współczesnych gospodarstw domowych. Jaką pompę ciepła wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania i pozwolił na oszczędności?
Na rynku, dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła. Są to:
Każdy z nich pozwala znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Urządzenia te najbardziej wydajnie pracują z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania np. instalacją podłogową. Są dobrą alternatywą dla obiektów oddalonych od miejskich systemów ciepłowniczych.
Najbardziej powszechne są trzy typy pomp ciepła: powietrze-woda, gruntowe oraz powietrze-powietrze.
Pompa ciepła typu powietrze-woda jest wygodna i szybka w montażu, blok zewnętrzny umiejscowiony jest na zewnątrz budynku. Gruntowa pompa ciepła jest nieco bardziej kłopotliwa w instalacji, gdyż wymaga oceny gleby oraz montażu kolektora zewnętrznego. Z drugiej strony jest bardziej wydajna i generuje mniejsze koszty energii elektrycznej potrzebnej do pracy sprężarki. Natomiast urządzenia powietrze-powietrze nie są aż tak wydajne i raczej stosuje się je jako wsparcie dla głównej instalacji.
Decydując się na wybór rodzaju pompy ciepła, trzeba brać pod uwagę powierzchnię pomieszczeń, ich lokalizację, rok budowy i wiele innych czynników mających wpływ na zużycie energii. Niezależnie od rodzaju pompy ciepła, ważne są dokładne obliczenia i analiza. Teoretycznie najbardziej wydajna wydaje się być gruntowa pompa ciepła, ale błąd w doborze wielkości dolnego źródła ciepła może pozbawić użytkownika komfortu użytkowania. W przypadku powietrznych pomp ciepła, ważne jest odpowiednie ustawienie punktu biwalencji, aby niepotrzebnie nie przewymiarować pompy ciepła, co może doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia sprężarki.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, która pompa ciepła będzie idealna do Twojego domu – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.